пʼятницю, 6 листопада 2015 р.

КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ З НАРОДОЗНАВСТВА " МОЯ РОДИНА!"

" МОЯ РОДИНА"

МЕТА: збагачувати словниковий запас дітей, активізувати у мовлені болгарські слова та вислови. Виховувати любов та повагу до родини, батька та матері.
СЛОВНИК: майка, тейку, тати, мама, бебе, дяду, бабо, цветя, сімейство.
Вихователь: Лонська Олександра Іванівна
Дата проведення: 06.11.2015р


                      ХІД ЗАНЯТТЯ
( Діти сидять навколо вихователя)
Вихователь показує дітям фотографії своєї родини і веде розповідь:
-         Діти! Це моя родина. Це моя мама,а це – тато. Щоб людина по справжньому була щаслива, вона повинна мати коріння, міцну родину.
Болгарський народ завжди поважав берегиню роду – матір. Болгари ласкаво називали свою матір: майчице, майка. Коли народжувалася дитинка в сімї – приходили навідувати родичі. Біля подушки клали залізного карбованця і казали: « Да бъди беличку» - щоб дитинка була біленька і здоровенька.
Мами приспівували своїх дітей колисковими піснями: ( вихователь наспівує колискову, пояснюючи незрозумілі слова)
1.Лаленце се люлее
На зелена левада
Не е било детенце
Най било лаленце
                2.Майка му го будеш
                И му милно думаши:
                Стани, стани детенце
                Да поглядам лазарки.
А коли діти довго не засинали, бабусі або матусі розповідали їм казки (приказки).
Вихователь читає дітям казку «Доктор и неговите животни» ( по книга та на Корней Чуковски « Доктор Охболи»).
В болгарській родині завжди слухали та поважали батька – господаря сімї. На болгарській мові до нього звертались: «тати» (батько). Давайте прочитаємо про татка вірш:
Целувка за тати
Тати, кък ти се будеш                        я вземи се обръсни
Също като таралеж                             та тогава ме грабни
Та високо ме вдигни.                Ух, че гладко,
Та по двете ти страни -             ух. Че сладко,
                                                 Да си те целуна, татко.
Вихователь:
В давні часи в болгарських родинах у дітей не було красивих іграшок та ляльок. Діти грали саморобними ляльками, навіть картоплею, що була схожа на ляльку. Послухайте вірш про болгарську ляльку ( бебе).
БЕБЕ
Вище мойто бебе                                  Майка казва, чи то има
Колко е красиво                                    ут картоф главичка нека казва –
То щи стани покрасиво                        аз си игра самичка
Нека ми е живо.
А тепер давайте згадаємо вірші про маму болгарською мовою:
Аз обичам мама
С обич най голяма,
Тя ме е родила,
Песни ми е пяла
И ме е люляла
На света едничка
Тя е най – добричка.
Бабусь в болгарських родинах називали – бабо.
Бабці балували онуків смачними болгарськими стравами.
Послухайте вірш про бабусю:
Гарван  грачи на двора
Дай ми бабо Тодора
Дай ми, бабо, топъл млин
Гарван грачи на камин.
Вихователь: Тыльки в справжній родині діти є най щасливими.
Діти читають вірші про родину, батьків:
Мили татко, мила майко
Сред голямите цветя
Аз розцъфкам, цвете малко
Мир ми трябва на света
За да мога да живия,
За да мога да роста,
Да играя и да пея
Мир ми трябва на света!
Мили хоро, защитете
Всички мънички цветя
Аз съм мъничкото цвете
Мир ми трябва на света!
На закінчення заняття діти закріплюють нові слова: «майка», « тати», «бабо», «дядо», «бебе», «цветя».


пʼятницю, 30 жовтня 2015 р.

КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ З НАРОДОЗНАВСТВА НА ТЕМУ:

           «НАША ГРУПОВА КІМНАТА»


МЕТА: Вчити дітей орієнтуватися в груповій кімнаті за назвами інтереру. Закріпити знання про назви меблів, іграшок, посуд, рослин. Формувати уміння відповідати на питання дорослих. Збагачувати словниковий запас, формувати уміння відповідати на питання.
Словник: загадки(гатанки), іграшки(играчки), квіти( цветя), м’яч ( топче), ручка ( химикалка), барабан( барабанне), глечик( гарне), скалка( тучилка), кольорові олівці( цветни моливи), рушник ( пешкирь), мило( сапунь).
Матеріал: Натуральні предмети.
                                                               
ХІД ЗАНЯТТЯ
На початку заняття вихователь прислухається до стуку у двері і пропонує дітям підійти до дверей і подивитись, хто прийшов до них. За дверима мають бути  діти – учні 1 класу  Герги і Тудорка в болгарському вбранні. Вихователь говорить: « До нас у гості прийшли сьогодні Герги і Тудорка. І ми як гостинні господарі, привітаємось з ними (добре дошли) та назвавши їх імена». Діти вітаються, називаючи:
-         Добър ден, Герги.
-         Добър ден, Тудорка.
А тепер давайте запросимо їх до себе в групову кімнату
Давайте скажемо:
- заходьте, будь ласка, у нашу групову кімнату.( Діти повторюють це запрошення). Четверо дітей підходять до учнів, беруть їх за руки і ведуть їх в групову кімнату.
Вихователь каже:
- Давайте покажемо гостям нашу кімнату. Я буду екскурсоводом, а ви моїми помічниками.
Вихователь з групою дітей зупиняється серед кімнати і починає розповідати:
        -Ось наша групова кімната. іти повторюють хором. Вихователь звертає увагу, що болгарською мовою треба говорити – къща, а не кімната). Вона велика.
- Діти, ми підходимо до нашого ігрового куточку. Наші іграшки складені в красивих шафках. Там живуть іграшки.( играчки). ( Діти повторюють). На підлозі лежить великий красивий килим ( голямо плаче). ( Діти повторюють).
Проведення фізкультхвилинки.
Вихователь:
-Наші гості вже мабуть, стомилися ( умъриса), запросимо їх теж покружляти з нами та заспівати болгарську пісеньку «Красно Цветя»
- А тепер підійдіть, будь ласка до кутка рослин.(цветя). – Це алоє ( стуленик). ( Діти повторюють). Це відома рослина з давніх пір. Цю кімнатну рослину садили наші бабусі. Це лікувальне квітка. Загоює ранки, при застуді допомагає.
- Підійдіть , будь ласка, до наших парт. На них лежать наші учбові речі ( ученически вещи). ( Діти повторюють).
Ручки – химикалка;
Натирачка – кумичка;
Зошит – тетрадка;
Кольорові олівці – цветни маливи.
А тепер сядемо за столик та згадаємо прислівя про навчання та розум та загадки:
-« Човек се учи, от що му се случи»;
-« Кой има ума, има и дума».
-Хвърлиш ме го –
Не плаче, смее се,
Обаче боднеш ме го, без да щеш
Нашата игра ще спреш.
                                (топче), (м’яч).
-А ось і наш болгарський куточок.
Давайте згадаємо назви:
-рушник – пешкірь;
Глечик – гарне;
Скалка – тучилка;
Кухлик з гарбуза – картуна;
Прялка – урка;
Веретено – вратену. ( Діти повторюють).
-Діти, яка у нас сьогодні була екскурсія? Що ми розповіли Герги  й Тудорці про нашу групову кімнату?

А тепер давайте запросимо їх до себе в групову кімнату 






КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ З НАРОДОЗНАВСТВА НА ТЕМУ " У СВІТІ ІГРАШОК"

КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ З НАРОДОЗНАВСТВА НА ТЕМУ:

« У СВІТІ ІГРАШОК»


МЕТА: Збагачувати і активізувати словниковий запас дітей, розвивати діалогічне мовлення. Закріпити знання про іграшки, розвивати мовленнєві навички дітей. Завчити болгарський вірш « БЕБЕ».
СЛОВНИК: іграшка, багато, гратися, назви іграшок.

МАТЕРІАЛ: іграшки.

ХІД ЗАНЯТТЯ:


Вихователь оголошує дітям, що сьогодні до них в гості прийшов Незнайко, а з ним уже знайомі іграшки.
Незнайко вітається з нами. Він каже: « Добър ден, деца!»
-А що ми йому відповімо?
Незнайко запитує, чи знаємо ми, хто до нас у гості прийшов і чи вміємо ми відповісти болгарською мовою.
-Як ми усіх назвемо? ( Показує на іграшки)
Діти:
-         играчки…
Сьогодні малята у нас мандрівка в наш улюблений куточок – іграшковий. Іграшки складені у красивих шафах. Там вони живуть. Ось стоїть маленький стіл – « суфричка» - на якому дівчатка розкладають іграшковий посуд. А ось і ліжечко ( лежанка) для нашої ляльки ( кукла).( вихователь показує дітям велику ляльку).
-Хто це? Давайте дамо їй болгарське імя.
- А це хто? ( вихователь поступово показує дітям іграшки, а діти називають).
Якщо серед іграшок є такі, назв яких діти не знають, вихователь називає їх сам. Діти повторюють слова – назви та їх ознак.
-Які ж вони наші іграшки, діти? Ось зайчик ( зайчето), у нього очі  ( учити).великі, круглі. ( Діти проговорюють за вихователем). А хвостик ( упахчица) зовсім маленький, куций. Зайчик усі боїться, від усіх тікає. Ось як він про себе розповідає:
Зайченцето бяло, цял ден си играло
в близката горичка, със една сърничка.
                Вече се стъмнило, слънцето се скрило.
                Зайчето разбрало, че е закъсняло.
Хукнало да бяга, както му приляга,
но във тъмнината сбъркало следата!
                 Седнало да плаче, малкото юначе.
                 На кого да каже, път да му покаже?
Спряла под елата, с лампичка в ръката
малката Светулка, на Щуреца булка.
            Зайчето видяла, пътя му огряла.
            Отишло при Зайка, милата си майка.
Сказав і пострибав зайчик, втік від нас. ( вихователь ховає зайчика).
Проведення фізкультхвилинки: вихователь пропонує дітям взяти іграшки, кому яка подобається, і зробити вправи з ними або потанцювати.
Слухання і заучування вірша « Мойто БЕБЕ»
Вище мойто БЕБЕ
Колко е красиво.
То щъ бъде стани по красиво
нека ми е живо.
Майка казва, чи то има
ут картоф главичка,
нека казва – аз си играя – самичка.
Після заучування вірша можна викликати усіх бажаючих розповісти вірш. Нагородою можуть бути  оплески.
На підсумковому етапі вихователь говорить, що сьогодні малята  знайомилися з назвою іграшок, вчилися запитувати і розповідати болгарською мовою, і що в них це не погано виходить, всі дуже старались.





четвер, 17 вересня 2015 р.

                                                                                                                                                             
ЛОГІКО – МАТЕМАТИЧНА
ГРА  « ЗОРЯНЕ  НЕБО»
                Вихователь ДНЗ «Дзвіночок»
                                           с.Петрівка
                                            Лонська О.І

МЕТА ГРИ:   розвивати  аналітичне сприймання , просторове уявлення, короткочасну память, вчити відтворювати взаємне розташування предметів з опорою на цифри і літери, формувати кмітливість,розвивати допитливість, інтелект.

Попередньо проводиться робота по ознайомленню дітей з природою Космосу, читання матеріалу про планети, розгляд ілюстрацій.

ХІД ГРИ: ВИХОВАТЕЛЬ: Діти, Зірочки дуже хотіли, щоб ви із Місяця,Сонечка,Хмаринок та Зірочок виклали незвичайну картину. Для цього вони залишили картки, на яких з лівої сторони є три літери (А,О,У),а внизу цифри від 1 до 8. Слухайте уважно завдання і ви зрозумієте, де саме треба покласти предметне зображення.

1.Сонечко покладіть напроти літери А, над цифрою,яка знаходиться між цифрами 1 і 3.
2.Місяць покладіть напроти літери  О, над цифрою, яка більше за цифру 7 на один.
3.Зірочку покладіть напроти літери У, над цифрою, яка позначає кількість сонечок на небі.
4.Хмаринку покладіть напроти літери О, над цифрою, яка позначає кількість пальців на одній руці.
5.Ще одну зірочку покладіть напроти літери А, над цифрою, яка менша за цифру 7 на один.
6.Другу хмаринку покладіть напроти літери У, над цифрою, яка позначає кількість кольорів у світлофора.
7.І останню зірочку покладіть напроти літери У, над цифрою, яка менша за цифру 8 на один.

 Ось і отрималась у нас чудова картинка. А давайте разом з вами придумаємо їй назву.
(«Зоряне небо», «Сонечко і Місяць», " Всесвіт»).                                                           Молодці, діти! Сподобалась вам гра?                                                                     
                                                                                                                        ЛОГІКО – МАТЕМАТИЧНА ГРА «ПОСАДИМО
                    ДЕРЕВО»
    Вихователь ДНЗ «Дзвіночок»
     с.Петрівка Лонська О.І                                                                                              МЕТА ГРИ: виховувати у дітей інтерес до природи, формувати уміння розташовувати предмети в залежності від величини геометричної фігури  (круга) від більшої до меншої, закріпляти рахування предметів, розвивати інтелект дитини.

ХІД ГРИ: ВИХОВАТЕЛЬ: Діти, ось послухайте маленьку історію.
« Одного разу зібралися інопланетяни і вирішили засадити свої планети деревами. На самій більшій планеті вони посадили 6 дерев, на трохи меншій – 5 дерев, а скільки дерев вони посадили на інших планетах?..
У вас є шість різних кружечків. Викладіть їх від найбільшого до найменшого. Потім на найбільших покладіть 6 дерев, на трохи менший – 5, а далі подумайте і викладіть самі.
Ось яка чудова  планета вийшла у нас. Молодці , діти! Сподобалась вам гра?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              


                                         
                 Фольклорный обряд «Лазар»
                    АКТУАЛЬНОСТЬ ВЫБОРА ТЕМЫ:

          К.Д.Ушинский писал: « Как нет человека без самолюбия, так нет человека без любви к отечеству, и эта любов дает воспитанию верный ключ к сердцу человека…» именно потому обратились к приобщению детей к празникам, традициям, культурному наследию национальной культуры болгар.
          Если знакомить детей начиная с раннего возраста, с родной культурой, произведениями усного народного творчества, родной речью, многонациональностью и разноплановой культурой народов Украины, то это будет способствовать духовному, нравственному, патриотическому воспитанию дошкольников.

                  ОПИСАНИЕ И ГЛАВНИЙ СМЫСЛ ОБРЯДА

             Обряд « Лазар» играет особую роль в жизни болгар и гагаузов ( переселенцев из Болгарии во времена турецкого ига).
           « Лазар» ( болг.яз., лазарки, лазарец, буенец) – обходной обряд, совершаемый де вушками в Лазареву субботу. Исследователями трактуется как просветительный, призванный способствовать переходу молодых девушек (13 – 15 лет ) из детской группы в группу молодежи брачного возраста. Подготовка к празнику  начинается еще в дни Пасхального поста, корда будущие « лазарки» собираются, чтобы повторить и выучить новые ритуальные лазарские песни. Во время поста хороводы не велись и развлечение для молодых девушек были ограничены, потому « посиделки» встречались с радостью, они заполняли повседневную жизнь трепетними ожиданиями.
              В день праздника « лазарки» обходили группами село и пели свои лазарские песни, одетые в красиве праздничные костюмы или наряды невест, взятые у недавно вышедших замуж подруг. Девушки надевали разные украшения – чаще всего уборы из монет, цветов и перьев. Существовало поверье, что в доме, где пели лазарки, будет здоровье и плодородие в следующем году.
             « Лазарки» собирались утром на Лазарев день в доме девушки, которую выбрали своей предводительницей. Оттуда с песнями одна группа отправлялась пополудни и обходила дома по всему селу. Для каждого члена семи « лазарки» девушки подбирали из свого репертуара особую песню, которая соответствовала его возрасту, положенню в семье и обществе. Благодарные хозяева одаривали девушек мелкими дарами, прежде всего яйцами, деньгами, мукой. В это время другая группа « лазарок» обходила поля и сады и пела песни о плодородии и хорошем урожае. По своей сути лазорование – празник весны, плодородия и любви. Это один из самих светлых и долгожданных праздников у болгар. Во многих болгарських селах и по сей день соблюдают традиции, и в «Лазареву» субботу по всем правилам ритуала местные девушки поют о любви, сонце и цветах. На следующий день после « Лазарева» дня, девочки, учавствовавшие в лазаровании, идут на речку и бросают веночки из вербы. Чей веночек выплывает первым, та девочка становится «кумицей» ( крестница). В некоторых районах каждая девушка печет обрядный хлеб. После «кумиченце», все отправляются в дом выбранной «кумицы», где устраивают «посиделки».

СЦЕНАРИЙ ФОЛЬКЛОРНОГО ОБРЯДА « ЛАЗАР»

Дата проведения:  с 12.08 по 13 .08.2015 г.
Воспитатель: Лонская А.И.
Группа: 5 – 6 г.ж.

Цель: Продолжать знакомить детей с обычаями родного края, с историей возникновения и традициями празднования народных праздников. Приобщать детей к культурному наследию, праздникам, традициям, народно – прикладному искусству болгарского народа, продолжать прививать любовь к труду и интерес к народным ремеслам, учить понимать устное народное творчество. Развивать познавательный интерес к традициям своего народа, внимание, память, связную речь, обогащать словарный запас речи. Воспитывать чувство патриотизма, интерес к национальной культуре родного края, уважительное отношение к народным праздникам, традициям и обычаям.
Материал: национальные костюмы, корзинки, веночки, вышитые болгарские национальные рушники, угощения.
Музыкальное сопровождение: Обрядовая музыка: « Българска Гайда»
( болг.интструмент : Гайда»); болгарская полька; детская песня: Ало, ало, слънчице».
Действующие лица: хозяйка дома, ее сыновья, старшая лазарка – кумица, девочки – лазарки.
Ход мероприятия
І часть. У хозяев.
С песней « Размитай Стано» девочки одетые в праздничные национальные костюмы заходят в зал ( во двор к хозяевам), где их встречает хозяйка дома и ее младший сын.
Песня « Размитай Стано»
Размитай Стано дворове, и – мо .
Нареждай Стано столове, и – мо.
Че ще дойдат гостове, и – мо.
Ч еще ти дойдат лазарки, и – мо.
Лазарки: Добър ден стопани!
Хозяйка дома: Добър ден лазарки!
Дети обращаются к хозяйке:
1девочка. Колко листа в гората толкоз имотна тази къща!
2 девочка: Колко шума в гората, толкоз здраве на тази къща!
Исполняется песня « Лазаре, драгу ли тий».
Лазарки  двигаются змейкой и по окончании становятся в полукруг.
Песня « Лазаре, драгу ли тий».
Лазаре, драгу ли тий, че иди пролет весела,
Че иди пролет весела, че цъфти цвети всякакво,
Че цъфти цвети всякакво, и бял, и червен трендафил.
И бял, и червен трендафил, и моравата люляка.
Хозяйка: Ех! Много хубаво можете да пеете. Имам ерген за женене, и искам да му попеете.
               Исполняется песня « Минкульо, един на мама»
для старшего сына хозяйки, которому « Лазарки» желают в скором времени жениться.
Песня « Минкульо, един  на мама
Не юри черни югари,
Не пръскай желта пшеница,
Че няма кой да я убире.
Бащати болен лежеше,
Майкати стара не може,
Сестрати малка й глупава.
Не бери мамо кахъри
Аз ще са мамо оженя.
Старша лазарка. Тук има малко бебе. Ще мо попеем!
Звучит песня « Мари бульо хубова»
Посвящается самому младшему ребенку в семье, которого окружают хороводом
Песня « Мари бульо хубова»
Мари бульо хубава
Имаш дете хубаву
Убличиго в зелено
Наметниго с червено.
Изведиго на двора да погледа лазарки,
Как хубаву играят шити поли развяват,
Жълти чехли потропват.
1 ребенок: Колко в реката пясък,толку в тъз къща врясък.
Старшая лазарка – кумица. Колко стръка в полето, толкова здраве на тези стопани.
Хозяйка дома одаривает девушек сырыми яйцами, пряниками, а старшей лазарке – кумице подает каравай хлеба.
Звучит песня « Тропай, тропай буенче»
В песне девушки образуют хоровод и двигаясь по кругу исполняют танец
« Буенец».
Тропай, тропай буенче лазаре
На юнашко дворище, лазаре
Шити чехли разтропвай, лазаре
Бели кърпи развявай, лазаре
Да подариш на Лазар, Лазаре.
Лазарки: До виждане стопане.
Хозяйка: До година пак да дойдите.
С песней « Лазаре» девушки уходят.
ІІ часть. На речке.
« Лазарки выбирают новую « Кумицу», которая будет главной на следующий год, словами:
Прошка проштавай, кумице,
Че съм ти куме говяла,
От Лазар чак до Великден.
Старшая лазарка первой бросает свой венок, за ней все остальные. Чей венок уплывет первым, та и будет лазаркой на следующий год. С песней девушки идут домой к старшей лазарке и угощаются подаренными пряниками и хлебом.